NW je relativně bezpečný, hlášeno jen málo zranění

Chcete-li si však řidičský průkaz udržet, musíte se ujistit, že můžete řídit v takové kapacitě, která neohrožuje ostatní. Pokud máte nějaké dříve zmíněné obavy ohledně toho, že váš blízký řídí vozidlo, možná je na čase, aby zvážil ukončení řízení. Neváhejte a promluvte si o těchto obavách se svým praktickým lékařem za účelem léčby jakýchkoli možných zdravotních problémů. Kromě toho možná budete muset prozkoumat alternativní způsoby dopravy, jako jsou programy spolujízdy, taxi, veřejná doprava nebo přátelé a rodina.

Ať už se váš blízký rozhodne skončit s řízením nebo přišel o řidičský průkaz, může to být velmi stresující období, protože svoboda řízení může být součástí jeho identity. Možná budete chtít oslovit místní Alzheimerovu asociaci nebo soukromého poradce, který vám poskytne podporu a směr. Bezpečnost vašeho blízkého a ostatních na cestách je prvořadá pro každého, kdo dorazí do cíle.

Pravděpodobně jste viděli starší dospělé chodit ve skupině nebo sami s něčím, co vypadá jako lyžařské hůlky, ale není tam žádný sníh! Častěji označované jako nordic walking, je to cvičení, které vzniklo ve Finsku, aby udrželo lyžaře v kondici v teplejších měsících.

Klíčové věci:

 • Nordic walking je nenáročná aktivita, kdy účastník při chůzi používá hole k procvičení až 80 % svalové hmoty.
 • Nordic walking, vyvinutý ve Finsku, byl součástí tréninkového programu pro běžkaře, aby si udrželi svou kondici v teplejších měsících.
 • Přidání nordic walkingu do běžné aktivity může zlepšit výsledky u starších dospělých s chronickými onemocněními.
 • Nordic walking, činnost, jejíž zahájení je jednoduché a nenákladné, snadno zpochybní námitky člověka proti zahájení cvičebního programu.

Nordic walking, také známý jako chůze u tyče, je nyní celosvětově velmi populární a účastní se ho všechny věkové kategorie, ale starším dospělým nabízí zvláštní výhody k dosažení optimální úrovně zdraví. Je to nejlepší cvičení pro starší dospělé?

Co je nordic walking?

Víme, že cvičení je nezbytné, zvláště když stárneme. Pravidelné cvičení je cenné nejen pro naše fyzické zdraví, ale napomáhá k podpoře dobrého duševního zdraví. U starších dospělých, kteří se pravidelně pohybují, můžeme pozorovat snížení deprese a zlepšení kvality spánku. Kromě toho pravidelné cvičení může snížit riziko kognitivní poruchy nebo demence. Ale najít vhodnou formu cvičení a čas na to jako starší dospělý může být jednodušší, než se dříve myslelo.

Nordic walking (NW) je cvičení s nízkým dopadem pomocí speciálně navržených hůlek, jako jsou lyžařské hůlky. Toto cvičení, původně známé jako „ski walking“, vzniklo ve Finsku jako tréninkové cvičení pro běžkaře v teplejších měsících. Přidání tyčí pomáhá poskytovat podporu a rovnováhu. Navíc stlačování tyče při každém kroku rozvíjí sílu a flexibilitu horní části těla. NW se stal velmi populární v evropských zemích v roce 1970 a od té doby získal popularitu v Severní Americe.

Nordic walking vs trekking – je to stejné?

Nordic walking je také jiný než trekking, pokud jde o vybavení a způsob. Trekking je turistika v drsnějším terénu a hole mohou být také těžší než severské hole. Kromě toho při trekkingu umístíte hůlky před tělo, zatímco hůlky pro NW se dotýkají povrchu země za tělem pomocí techniky „kráčení“. Můžete však cvičit NW s trekovými holemi, pokud se tak rozhodnete.

Výhody nordic walkingu

 • Zlepšuje zdraví. Studie v Canadian Journal of Cardiology uvedla, že NW významně zlepšila a prodloužila funkční kapacitu účastníka ve srovnání s jinými vysoce intenzivními formami cvičení. Funkční kapacita zahrnuje fyzické, mentální a emocionální schopnosti vykonávat každodenní činnosti.
 • Kardiovaskulární zdraví. Když se lidé zapojí do NW, dochází ke snížení hladiny cholesterolu a zlepšení kardiovaskulární kondice.
 • Snadněji proveditelné. NW je forma cvičení, která není vnímána tak namáhavě jako ostatní, ale přesto nabízí kardiovaskulární výhody intenzivnějšího tréninku.
 • Nízký dopad. NW je cvičení s nízkým dopadem, které je nenáročné na vaše klouby, takže se ho mohou zúčastnit lidé s osteoartrózou a jinými muskuloskeletálními poruchami.
 • Lepší duševní zdraví. Zlepšená nálada a duševní stav jsou výhodami NW, protože cvičíte venku a často ve společnosti jiných lidí. Studie z Canadian Journal of Cardiology také měřila depresi, která prokázala zlepšení při cvičení.
 • Spaluje kalorie. Když někdo cvičí nordic walking, spálí o 18-67 % více kalorií než běžná chůze bez hůlek a poskytuje trénink horní a dolní části těla, který by se při běžné chůzi nestal.
 • Celkové cvičení. Při správné technice procvičí NW až 90 % svalové hmoty těla.
 • Snižuje bolesti kloubů. NW může také zlepšit rovnováhu člověka a snížit bolesti kloubů a svalů.

Kdo se může zúčastnit nordic walkingu?

Téměř každý v jakémkoli věku si může užít NW, ale konzultace s poskytovatelem zdravotní péče před zahájením jakéhokoli nového cvičebního programu je nezbytná pro zajištění nejlepšího možného přínosu pro vaše zdraví.

NW může být zvláště prospěšný pro starší dospělé s chronickými nemocemi. Studie ukazují zlepšení kardiopulmonálních funkcí, funkčního stavu a motorických schopností při pravidelné NW aktivitě. Účast na NW má více výhod pro celkové zdraví než pravidelná chůze pro lidi s chronickými onemocněními, jako je srdeční onemocnění, fibromyalgie a CHOPN. Studie z roku 2022 na University of Nevada zjistila, že lidé s protetickými končetinami zlepšují svou chůzi tím, že prodlužují délku kroku a stabilitu s NW jako součást jejich rehabilitace.

Kdo by neměl dělat nordic walking?

NW je cvičení, které je pro většinu lidí relativně bezpečné. Může však nastat několik případů, kdy by někdo měl být extrémně obezřetný nebo se rozhodnout, že se nezúčastní. Před zahájením jakéhokoli nového cvičebního programu, včetně nordic walkingu, se vždy poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Lidé s problémy s rovnováhou, jako je Parkinsonova choroba, vertigo nebo jiné chronické onemocnění s nestabilitou chůze, mohou muset být opatrní nebo se neúčastnit NW kvůli riziku pádu.

Mnoho zemí je členy Mezinárodní federace nordic walking, včetně American Nordic Walking Association . ANWA má webové stránky s aktuálními informacemi o návodech a technikách chůze s holemi.

Překonávání námitek vůči cvičení

Život je zaneprázdněn, jak stárneme prací a rodinou, takže starší dospělí mohou přijít s několika důvody, proč nemají čas nebo energii na vytvoření cvičebního programu. NW však může být schopen tyto překážky vyřešit, aby pomohl zlepšit celkové zdraví a pohodu.

Námitka Námitka proti cvičení Řešení pro nordic walking
Čas Ať už starší lidé stále pracují v běžném zaměstnání nebo vedou rušný důchodový životní styl, stále mohou mít pocit, že najít si čas na cvičení je problém. Nemusíte trávit mnoho času účastí na NW, abyste měli prospěch z celkového tělesného cvičení. Začněte chodit 15–20 minut denně, třikrát týdně, a postupně se propracujte, jak můžete.
Stáří Jak stárneme, můžeme mít více fyzických omezení jako starší dospělí. Naše těla mohou být ztuhlá a bolavá z artritidy nebo jiných chronických zdravotních stavů. Jak stárneme, můžeme si myslet, že potřebujeme být ve formě, abychom mohli začít něco nového. NW je ideální pro starší dospělé, i když předtím nebyli aktivní ve cvičebním programu. Před zahájením jakéhokoli nového cvičebního programu se vždy poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče
Peníze Starší dospělí mohou mít pevný příjem nebo nechtějí utrácet peníze za něco pro sebe, jako je členství v tělocvičně. NW je relativně levná činnost. Hůlky si můžete koupit za přibližně 20 $ na Amazonu nebo ve sportovním obchodě. Můžete utratit 100 až 200 USD za produkt vyšší třídy; volba je na tobě. Zahrňte také dobrý pár vycházkových bot.
Umístění V závislosti na tom, kde žijí, může být starší dospělý daleko od zařízení nebo organizace s cvičebním programem. Můžete se zúčastnit NW ve vaší komunitě, i když neexistuje žádný formální cvičební program. Můžete se například projít sami nebo se skupinou za zábavnou společenskou aktivitou.
Strach Starší dospělý může mít motivaci cvičit, ale zdráhá se začít kvůli strachu ze zranění, pádu nebo nedostatku informací, aby se cvičení bezpečně zabýval. NW je relativně bezpečný, hlášeno jen málo zranění. Stále může hrozit riziko pádu, ale budete mít lepší rovnováhu než při chůzi bez hůlek.

Pravidelné cvičení je pro starší dospělé nezbytné pro jejich fyzickou a duševní pohodu. NW poskytuje bezpečné a vynikající cvičení s nízkým dopadem pro starší dospělé s malým počtem rizik. Proto je NW jednou z nejlepších možností pro cvičení u starších dospělých. Před zahájením nového cvičebního programu se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a začněte pomalu. Jste náchylnější pokračovat v novém zvyku, pokud se k vám připojí přítel nebo člen rodiny. Společně můžete budovat vytrvalost, abyste dosáhli optimální úrovně zdraví.

Den co den chodíte na své pracoviště a trávíte ve své práci 6 až 12 hodin denně. Samozřejmě, že některé dny jsou lepší než jiné, ale pořád se zapojujete a těšíte se na den, kdy půjdete do důchodu. Zkontrolovali jste svůj 401K nebo jiný penzijní plán na pracovišti, abyste zajistili, že můžete udržovat zdravý finanční životní styl.

Klíčové věci:

 • Odchod do důchodu je významnou životní změnou a může být důvodem k oslavě. Může to však být i kapitola extrémní ztráty komunity a identity.
 • Existuje riziko deprese u dospělých, kteří odcházejí do důchodu, ale často se mohou objevit týdny nebo měsíce po opuštění vašeho zaměstnání.
 • Spolupráce s jinými lidmi formou dobrovolnictví nebo práce na částečný úvazek může být prospěšná pro vaše duševní zdraví, až odejdete do důchodu.
 • Dávejte pozor na známky „důchodové deprese“ u vás nebo u vašich blízkých. Požádejte svého poskytovatele zdravotní péče o posouzení nebo doporučení k odborníkovi na duševní zdraví.

Pracujete na finanční přípravě, ale jste psychicky připraveni na budoucí změny? Důchodová deprese je skutečným rizikem, když sledujete tuto životní událost. Pro více informací navštivte https://active-keto-gummies-official.top/

Contents