Děti mají tendenci spát déle a méně se leknou, když jsou pohodlně zavinuty

Proč zavinuješ dítě?

Zavinování má řadu výhod a je jednou z prvních věcí, které se mnozí z nás jako čerství rodiče naučí. Zavinování je v podstatě zabalení vašeho dítěte do deky s řadou záhybů a zastrčení. Výzkum techniky zavinutí naznačuje, že novorozenci se cítí bezpečněji, jako by byli v děloze. Bezpečné přikrytí také pomáhá regulovat tělesnou teplotu novorozence.

Když skončíte se správným zavinutím, dítě by mělo být bezpečně přituleno s hlavou ven a minimálním pohybem končetin. Omezený pohyb může také pomoci zabránit tomu, aby se vylekali velkými pohyby.

Nejlepší zavinovačky pro novorozence

Ideální materiál pro zavinovačku je lehký, pružný a měkký; bavlněné a mušelínové přikrývky jsou oblíbenou volbou. Většina nemocnic obvykle používá tenkou, měkkou flanelovou bavlněnou přikrývku o rozměrech asi 30 x 40 palců.

Na trhu je k dispozici mnoho možností zavinování, jako jsou standardní dekové zavinovačky, které si sami zabalíte, a předem vyrobené zavinovačky, které se zapínají na zip nebo suchý zip. Tyto přikrývky se dodávají v široké škále velikostí, textur, tvarů a materiálů. Mohou být také označeny jako přijímací přikrývky, ale všechny mohou fungovat stejně, jakmile se je naučíte skládat.

Jak správně zavinout miminko

Existuje několik různých způsobů, jak miminko zavinout. Můžete si vybrat různé techniky skládání a vyzkoušet paže zastrčené nebo vytažené. Nejdůležitější součástí správné zavinovačky je pohodlně přiléhavá zavinovačka, která není příliš těsná. Je důležité, aby byla přikrývka zastrčená a složená těsně, aby poskytovala lehké zúžení, ale ne tam, kde by překážela dýchání nebo pohybu nohou. Níže uvedené kroky jsou pro klasické zavinování "arms in".

Kroky pro zavinovačku

U klasického dekového zavinování se čtvercovou nebo obdélníkovou dekou postupujte podle těchto kroků. Velikost přikrývky by měla být 40 × 40 palců nebo 30 × 40 palců pro nejlepší výsledky.

 • Rozložte přikrývku ve tvaru kosočtverce na pevný rovný povrch.
 • Sklopte horní roh; bod by měl být nad středem přikrývky.
 • Položte dítě na přikrývku lícem nahoru. Krk a ramena dítěte by měly být zarovnány na horním záhybu uprostřed s hlavou mimo deku.
 • Narovnejte jejich levou paži dolů podél jejich boku a přeložte levou stranu přikrývky přes jejich tělo, přičemž paži držte na místě.
 • Přebytek levé strany přikrývky zastrčte dítěti za záda těsně pod podpaží, pravou paži ponechte volnou.
 • Vytáhněte spodní část přikrývky nahoru a nahoru, aby se přivřela k nohám dítěte.
 • Zkontrolujte, zda kyčle přirozeně leží a dítě má prostor k pohybu.
 • Narovnejte pravou paži dítěte po jeho boku a zabalte pravou stranu přikrývky přes jeho tělo. Přebytek zastrčte za dítě.
 • Ujistěte se, že zavinovačka není přes hrudník dítěte příliš těsná. Měli byste tam pohodlně vejít 2 nebo 3 prsty.

Speciálně vyrobené zavinovačky

Tyto předem vyrobené zavinovačky nebo spací vaky jsou skvělé pro rychlé zavinutí, nebo pokud prostě nemůžete zvládnout záhyby na tradiční dece. Tyto přikrývky se obvykle dodávají s pokyny výrobce a fungují jako tradiční zavinovačky, ale jsou navrženy jinak než čtvercové nebo obdélníkové přikrývky. Mnohé z nich mají předem šité pouzdro na nohy a skládací chlopně pro zajištění paží. V závislosti na konstrukci mohou tyto typy zavinovaček umožnit větší pohyb nohou.

Výhody zavinování

Zavinování novorozenců v prvních dnech po porodu pomáhá regulovat výkyvy tělesné teploty a podporuje pocit bezpečí. Výzkum také zjistil, že spolu s uklidňujícím účinkem může zavinování také snížit pocity bolesti a nepohodlí. Být zavinutý také podporuje lepší spánek. Děti mají tendenci spát déle a méně se leknou, když jsou pohodlně zavinuty.

Tipy na zavinování a obavy o bezpečnost

Zavinovačka by měla novorozencům poskytnout pocit bezpečí a pohodlí. Přiléhavost zavinovačky může také zabránit úlekovému reflexu miminka, což mu pomůže lépe a déle spát. Je však důležité se bezpečně zavinout a dodržovat správné pokyny, abyste snížili riziko udušení nebo jiných zranění.

 • Vyberte si správnou velikost přikrývky. Příliš malá přikrývka se může snadno odepnout, zatímco příliš velká bude obtížné zabalit. Typická velikost přikrývky pro novorozence je 40 × 40 palců.
 • Přehřívání. Určitě nebalte dítě do příliš mnoha vrstev oblečení a přikrývek, aby nedošlo k přehřátí.
 • Správná poloha při spánku. Vždy pokládejte miminko ke spánku na záda, zvláště v zavinovačce. Děti, které spí na boku nebo na břiše, jsou vystaveny většímu riziku syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS).
 • Převrácení. Jakmile se miminka začnou přetáčet na břicho, zavinování by mělo být zastaveno. Vaše dítě se nemusí převrátit, pokud má paže přišpendlené v zavinovačce.
 • Bezpečnost kyčlí. Kojenci potřebují prostor pro pohyb nohou. Nadměrné omezení dolních končetin může přispět k dysplazii kyčelního kloubu, což je vychýlení kyčelního kloubu. Ujistěte se, že dítě může v zavinovačce přirozeně ležet a kopat nohama.

Zavinování je osvědčená metoda, která pomáhá kojencům cítit se bezpečně a lépe spát. Na trhu je mnoho různých zavinovaček, takže je snadné najít tu správnou pro vaše miminko. Mějte na paměti, že děti by měly být vždy umístěny na zádech, aby spaly, a jakmile se vaše dítě převalí, je čas přestat zavinovat.

FAQ

Mohu kojit své zavinuté dítě?

Zavinuté děti mohou být kojeny. Prvních pár měsíců po porodu se doporučuje i kontakt kůže na kůži při kojení. Některé výzkumy naznačují, že děti se mohou kvůli zavinování krmit kratší dobu.

Mám své novorozeně v noci zavinout?

Ano, můžete v noci zavinout novorozence. Důkazy naznačují, že zavinutí v noci může pomoci podpořit delší úseky spánku. Děti, které jsou v noci zavinuté, mají také lepší schopnost samouklidnění. Studie prokázaly, že kojenci, kteří jsou schopni se samouklidnit, mají lepší spánkový režim po celé dětství.

Musím své dítě zavinout?

Ne, nemusíte své dítě zavinovat. Některá miminka nejsou ráda v zavinovačce. Některé známky toho, že dítě nechce být zavinut, jsou nadměrné kopání a pláč. Jakmile miminka trochu povyrostou, mohou začít bojovat se zavinováním, a to je v pořádku. Pokud to neustále spouštějí, může to být znamením, že je čas přestat nebo vyzkoušet některý ze speciálních kalhot na spaní, které se zapínají na zip a mají větší prostor pro pohyb.

Zábava na slunci k dětství patří. Bez ochrany před škodlivými slunečními paprsky však mohou být spáleniny bolestivé, což vede k celoživotnímu poškození kůže a zvýšenému riziku rakoviny kůže. Čtěte dále a zjistěte, jak chránit pokožku svého dítěte a naučit je celoživotním návykům na ochranu před sluncem.

Klíčové věci:

 • Poškození kůže slunečními ultrafialovými paprsky v dětství může vést ke zvýšenému riziku rakoviny kůže v pozdějším věku.
 • Opalovací krém by měl být součástí celoroční každodenní sluneční ochrany. Správná aplikace opalovacího krému je nezbytná pro využití jeho výhod.
 • Ochrana kojenců a dětí před přímým slunečním zářením může chránit jejich pokožku před poškozením sluncem. Vyhledání stínu a nošení klobouků a slunečních brýlí jsou dobré návyky, které se děti učí.
 • Úpal svého dítěte můžete bezpečně ošetřit doma, ale vyhledejte lékařskou pomoc v případě vážných, puchýřnatých popálenin nebo pokud se malé dítě popálí.

Důležitost sluneční bezpečnosti

Věděli jste, že ochrana vašeho dítěte před spálením od slunce je může ochránit před rozvojem rakoviny kůže později v životě? Bohužel rakovina kůže zůstává nejčastější rakovinou ve Spojených státech. Nejzávažnější formou rakoviny kůže je melanom, který může být život ohrožující. Výzkumy nám říkají, že každé spálení sluncem způsobující puchýře v dětství zvyšuje riziko melanomu později v životě.

Poškození způsobené sluncem pochází ze záření nebo energie, která dopadá na Zemi ve formě ultrafialových paprsků. Ultrafialové paprsky A (UVA) jsou spojovány se stárnutím kůže. Pronikají mraky a jsou přítomny i v zatažených dnech. Ultrafialové záření B (UVB) je spojeno se spálením sluncem a je nejintenzivnější od pozdního rána do poloviny odpoledne. UVB paprsky jsou ještě silnější v tropickém podnebí a ve vysokých nadmořských výškách. UVA a UVB mohou být přítomny po celý rok a ochrana pokožky by neměla být pouze letní záležitostí.

Jak tedy chránit naše děti před UVA a UVB paprsky? Nejlepší je kombinace omezení slunění a používání opalovacích krémů. Podívejme se na oba podrobněji.

Opalovací krém

Opalovací krémy spadají do dvou kategorií: chemické a fyzikální. Chemické opalovací krémy se vtírají do pokožky a absorbují sluneční paprsky dříve, než mohou pokožku poškodit. Fyzické opalovací krémy, běžně nazývané opalovací krémy, odvádějí sluneční paprsky dříve, než proniknou do pokožky. Každý má své klady a zápory a měli byste pečlivě vybírat, abyste našli produkt, který vyhovuje vašim potřebám a poskytuje ochranu před UVA a UVB paprsky.

U chemických i fyzikálních opalovacích krémů se řiďte těmito tipy, abyste zajistili optimální ochranu před sluncem pro své miminko nebo dítě: