Дипло вели дека истрчал маратон на ЛСД. Експертите велат дека се сопнува.

Двете агенции одобриле петти истрел за секој со ослабен имунолошки систем, често поради третман за рак, трансплантација на органи или автоимуна болест.

Секој со намален имунитет и на возраст од 12 или повеќе години има право на друга доза од вакцината Pfizer-BioNTech, а имунокомпромитирани возрасни лица исто така може да ја примат вакцината Модерна.

За имунокомпромитирани, почетната вакцинација е три дози. Од минатата есен им беше дозволено да добијат прва бустер, или четврта доза, а сега имаат право на петта, потврди портпаролката на ЦДЦ, Кристен Нордлунд.

Сите засилувачи се достапни без трошоци, иако администрацијата на Бајден рече дека има потреба од повеќе средства од Конгресот за да продолжи да ги обезбедува снимките бесплатно.

Кога и дали поединците ќе добијат, останува лична одлука која треба да се заснова на возраста, здравствената состојба и текот на пандемијата, велат експертите.

„Очигледно, колку сте постари, толку е поголем ризикот; и колку повеќе основните услови на w-loss-website.com , толку е поголем ризикот“, рече д-р Том Фриден, поранешен директор на ЦДЦ, кој го предводи Решени се да спасиме животи. , иницијатива за спречување на епидемии и кардиоваскуларни болести.

Фриден рече дека ако имал здрав 55-годишен пациент кој бил вакциниран и подобрен, тој би бил помалку загрижен за тоа лице да добие уште една инспирација. „Ако сакаш да добиеш, добро. Ако не, навистина зависи од тебе“, рече Фриден дека ќе му каже на тој пациент.

Уште еден засилувач? Некои експерти не се согласуваат дека на сите 50 и постари им треба уште една истрел.

За вакцината Pfizer-BioNTech, засилувачот ќе биде идентичен со сите претходни вакцини. Бустерот Moderna содржи половина од оригиналната доза од 100 микрограми.

Иако првичните снимки обезбедуваат заштита од хоспитализација и смрт од СОВИД-19, засилувачкиот истрел беше подобар во спречувањето на тешка инфекција од варијантата омикрон што се појави кон крајот на минатата година.

Некои податоци сугерираат дека второто засилување ќе помогне во борбата против слабеењето на имунитетот по третиот удар.

ФДА наведе тековно истражување меѓу израелските здравствени работници , од кои 154 добија четврта вакцина со Pfizer-BioNTech вакцината и 120 кои беа засилени по втор пат со Модерна.

Две недели подоцна, и двете групи забележаа најмалку 10-кратно зголемување на нивото на антитела способни да се борат со СОВИД-19, додека нивоата на антитела продолжија да паѓаат кај оние кои не добија дополнителен засилувач. Не беа покренати нови безбедносни грижи во ниту една група.

Други студии, некои кои не се официјално рецензирани и објавени, покажуваат дека ефективноста на вакцината опаѓа три до шест месеци по првичниот засилувач, а вториот засилувач може да ја подобри заштитата од тешка болест.

„ФДА утврди дека познатите и потенцијалните придобивки од втората засилена доза на вакцина против Ковид-19 со која било од овие вакцини ги надминуваат нивните познати и потенцијални ризици кај овие популации“, се вели во соопштението на агенцијата.

ЦДЦ даде слични точки во сопствената изјава и ја нагласи важноста на почетните снимки и првата засилена доза.

„Податоците продолжуваат да ја покажуваат важноста на вакцинацијата и засилените дози за заштита на поединците и од инфекција и од тешки исходи на СОВИД-19“, се вели во соопштението.

Некои експерти изразија загриженост дека дополнителен засилувач не дава голема корист за здравите луѓе.

Истата израелска студија понудена како доказ во корист на четвртиот истрел заклучува дека „четвртата вакцинација на здрави млади здравствени работници може да има само маргинални придобивки. Постарите и ранливите популации не беа проценети“.

Д-р Пол Офит, директор на Центарот за едукација за вакцини во Детската болница во Филаделфија, рече дека не видел убедливи докази дека на здравите луѓе им е потребна дополнителна заштита од тешки болести надвор од почетните вакцини.

Вториот засилувач нуди само малку дополнителна заштита од инфекција со СОВИД-19 и не е јасно колку долго трае таа придобивка, рече тој.

Стефан Бансел, извршен директор на Модерна, во изјавата рече дека се потребни засилувачи за да се обезбеди континуирана заштита од СОВИД-19.

„Вирусот продолжува да се развива и во моментов сме на работ на уште еден потенцијален бран поттикнат од варијантата BA.2“, рече тој. „Сега, давателите на здравствени услуги имаат можност да ги советуваат луѓето со поголем ризик за тоа кога и како да се зајакнат и да изградат имунитет пред идните епидемии“.

Меган Рани, лекар за итни случаи во болницата во Род Ајленд и експерт за јавно здравје на Медицинскиот факултет Алперт на Универзитетот Браун, рече дека ако е во 50-тите или 60-тите години и е здрава, ќе почека да добие уште една вакцина.

Пандемијата е на ниско ниво во САД, така што има релативно мал ризик од инфекција. Таа повеќе би сакала да добие засилувач поблиску до моментот на избувнување, кога е поголема веројатноста да се заштити од инфекција.

„Не би брзала да земам засилувач денес“, рече таа. „Ако го добиете премногу рано, ниту тоа нема да помогне“.

До Weintraub може да се дојде на kweintraub@usatoday.com.

Покривањето на здравјето и безбедноста на пациентите во USA TODAY е делумно овозможено со грант од Masimo Foundation за етика, иновации и конкуренција во здравството. Фондацијата Масимо не обезбедува уреднички информации.

Ракот е во пораст кај возрасните помлади од 50 години, сугерира новото истражување.

Раните случаи на рак на дојка, дебелото црево, хранопроводникот, бубрезите, црниот дроб и панкреасот се меѓу оние кои се зголемија во светот од околу 1990 година, според студијата на истражувачите од Бригам и Женската болница во Бостон, а објавена оваа недела во рецензирано списание Nature Reviews Clinical Oncology .

Веројатниот виновник? Сè повеќе седентарен начин на живот и западна диета полна со преработена храна.

Додека зголеменото откривање на рак на порана возраст игра улога во порастот на ракот со рана појава, само засилениот скрининг не го зема предвид зголемувањето на 14 различни видови на рак кај возрасните под 50 години од 2000 до 2012 година, велат истражувачите.

„Секоја наредна група на луѓе родени во подоцнежно време има поголем ризик од развој на рак подоцна во животот, најверојатно поради факторите на ризик на кои биле изложени на млада возраст“, ​​рече д-р Шуџи Огино, професор и лекар-научник во Одделот за патологија на Бригам и Женската болница, во резиме на истражувањето на веб-страницата на болницата .

СОВИД-19: Дали вакцината конечно го достигна годишниот статус на вакцинација против грип? Здравствените власти се надеваат.

Западна диета: Хот дог бричи 36 минути од животот, вели студијата.

Оние родени во 1960 година, на пример, имаат поголем ризик за развој на рак од оние родени во 1950 година. „Откривме дека овој ризик се зголемува со секоја генерација“, рече Огино. „Предвидуваме дека ова ниво на ризик ќе продолжи да се зголемува во последователни генерации.

Просечната возраст за дијагноза на рак е 66 години, според Националниот институт за рак.

Одредени фактори на ризик за рак, вклучително и „високо преработена храна, слатки пијалоци, дебелина, дијабетес тип 2, седентарен начин на живот и консумирање алкохол“ се зголемени од 1950-тите, велат истражувачите.

Истражувачите не идентификуваа специфични зголемувања на ризикот кај различните видови на рак. Но, генерално, повеќе луѓе на глобално ниво се помалку здрави. Тие нездрави однесувања веројатно ги зголемуваат стапките на рак на помлади возрасти, велат тие.

„Ова не само што е поисплатливо со оглед на многуте видови на рак што треба да се проучат, туку верувам дека ќе ни даде попрецизни сознанија за ризикот од рак за генерациите што доаѓаат“, рече Угаи.

За што зборуваат сите?: Пријавете се за нашиот билтен во тренд за да ги добивате најновите вести на денот

Следете го Мајк Снајдер на Твитер: @mikesnider .

Поранешен шампион во НФЛ Супербол вели дека изгубил повеќе од 100 килограми за време на 40-дневен пост, за време на кој пиел само вода.

Расел Окунг , стипса на тимот на Сиетл Сихокс 2014 Супербоул, го помина поголемиот дел од својата професионална фудбалска кариера тежејќи повеќе од 300 фунти. Сега, тој вели дека неговото искуство било „толку богато и наградувачко“ што ќе го направи тоа повторно и дека нашол „ново јас, ново поглавје“.

Но, има повеќе во приказната. Експертите предупредуваат дека постот на вода може да биде опасен. Еве што треба да знаете за постот во вода.

Што е воден пост?

Токму така звучи: воздржување од јадење секаква храна и пиење што било друго освен вода.

За разлика од наизменичното постење, диетата со намалени калории, постот во вода ги елиминира сите калории, така што едно лице преживува од резервите на маснотии и протеините во мускулите, според Криста Варади, професорка по исхрана на Универзитетот во Илиноис Чикаго.

„(40 дена) изгледа малку опасно“, додава таа, истакнувајќи дека главните студии што биле спроведени за постот во вода се одржале во текот на 5 до 20 дена – и тие студии биле направени под медицински надзор.

Плус, проблемот со несреќните диети е „склони сте да се чувствувате вошливо и сè што мислите е храна“, објасни претходно Брајант Стемфорд, професор по кинезиологија и интегративна физиологија на колеџот Хановер. Како резултат на тоа, неуспешните диети имаат тенденција да не успеваат.

Дали постот е добар начин за слабеење?

За медицинските експерти кои го проучуваат губењето на тежината и постот, зголемениот интерес за постот во вода изгледа како природна еволуција од лудото со наизменичен пост пред неколку години. Постот во вода дава подраматични резултати за пократок временски период, но тие предупредуваат дека постот на вода не е шемата за брзо слабеење што може да ја предложат фотографиите пред и потоа.

Дури и наизменичното постење, кое функционира на диета со намалени калории, на долги временски периоди е често тешко да се постигне за луѓето, претходно д-р Гај Л. Минц, директор за кардиоваскуларно здравје и липидологија во болницата Сандра Атлас Бас во Њујорк, изјави USA TODAY.

Во своите објави на социјалните мрежи за постот, Окунг рече: „Постот не е за секого, јас го разбирам тоа. Но, за мене, тоа го промени животот. Придобивките се длабоки. Почиста кожа, подобро варење, подобрен ментален фокус, дури и болките во зглобовите ми се намалија“.

Иако студиите не ги потврдија повеќето тврдења на Окунг, намалувањето на болките во зглобовите е вообичаен производ на големото губење на тежината, велат експертите. Се покажа дека губењето на тежината предизвикано од постот во вода помага да се намали холестеролот и крвниот притисок и да се подобрат нивоата и регулацијата на шеќерот во крвта, според претстојната студија Варади, коавтор на медицинското списание Nutrition Reviews, но трошоците ги надминуваат придобивките.

Не го пробувајте ова дома

Експертите се согласуваат дека долгорочниот пост треба да се прави под медицински надзор или само по консултација со лекар.

Без надзор, долгорочниот пост може да предизвика проблеми, вклучувајќи главоболки, несоница, а во екстремни случаи, може да предизвика срцева слабост, додава Варади.

Колку повеќе маснотии има една личност, толку подолго може да живее без да јаде, вели Варади. Затоа, Окунг можеше да издржи 40 дена, почнувајќи од 330 килограми, но личноста која се смета за „нормална“ тежина нема да преживее толку долго.

На крајот на краиштата, 40-дневниот пост на вода на Окунг не треба да се обиде од просечен човек, вели Варади. А оние кои се на возраст над 65 или под 22 години, се бремени, имаат нарушувања во исхраната или дијабетес, треба целосно да избегнуваат постење.

„Страшно е кога луѓето (со големи платформи) ги споделуваат овие работи, а потоа сите велат: „Ќе го направам тоа“, вели таа. „Се што е повеќе од пет дена, не правете го ова сами и дефинитивно не ако имате некаква медицинска состојба“.

Придонес: Кристин Лам

Дипло вели дека истрчал маратон на ЛСД. Експертите велат дека се сопнува.

Карпата се тушира ​​секој ден. Дали треба? Еве што велат експертите.

Кога нашите тела се под стрес, физички (како повреда) или психолошки (како борби во врската), нашите тела минуваат низ интензивен хормонален и невролошки одговор – најпознат како рефлекс борба или бегање. Исто така, се нарекува активирање на симпатичкиот нервен систем или оска HPA.

Вашето тело реагира на стрес со ослободување на стероиден хормон наречен кортизол – понекогаш наречен „хормон на стрес“.

Значи, што е кортизол, и што му прави на нашите тела? Зборувавме со д-р Меган Гунар, д-р, професор по развојна психологија на Универзитетот во Минесота и Институтот за детски развој, за да одговориме на некои од најчестите прашања за кортизолот.

Contents